TECHNOWORK

Dalaman Uluslararası Havalimanı İnşaatı

Projenin Özellikleri ve Yapım Teknolojisi:  Toplam 95.000 m2 inşaat alanı ve 10 Milyon  Yolcu/yıl kapasitesiyle en önemli havalimanlarımızdan birisidir. Uluslararası ‘’AR Awards for Emerging Architecture’’ ödülü sahibidir. Betonarmenin hiçbir kaplama yapılmadan Naturel halde bırakılması TECHNOWORK Kalıp Sistemlerinin bir başarısıdır.

Perde ve Kolon Kalıp Sistemi olarak H20 Ahşap Kirişlerden oluşan Perde ve Kolon Kalıp Sistemi kullanılmıştır. Toplam 3.500 m2 perde ve kolon kalıbı ile inşaat tamamlanmıştır. Yuvarlak kolonlarda çelik yüzeyli kalıplar tercih edilmiştir.H20 Perde kalıplarında 2500*3000mm.lik perde kalıbı modülü tercih edilmiştir.Payanda ve Konsol çözümlerinde özel çözümler uygulanmıştır. Kalıpların kule vinci marifetiyle montaj ve demontajı yapılmıştır.

Döşeme Kalıp Sistemi olarak Cup-Lock Kalıp İskelesi sistemi uygulanmıştır. Yüksek yük taşıma kabiliyeti olan ve yanal yüklere karşı çok olumlu tepki veren sistem olarak Cup-Lock kalıp iskelesi sistemi seçilmiştir. Cup-Lock kalıp iskelesi üzerinde ana taşıyıcı ızgara olarak 4 mm çelik Combi’ler kullanılmıştır. Mukavemet değerlerinin çok yüksek olmasından dolayı kalıp iskelesi çözümleri çok ekonomik olmuştur.3 m2 de bir Cup-Lock dikme kullanılmış ve her bir dikmeye yaklaşık 4 Ton yük taşıtılmıştır. Yatay bağlantılar her bir mt. bir adet bağlanmıştır. Projede yaklaşık 50.000 m3 kalıp iskelesi kullanılmıştır. Projenin Betonarme inşaatı 200 günde tamamlanmıştır.

 

Galeri