TECHNOWORK

T.C. Maliye Bakanlığı Hizmet Binası

Projenin Özellikleri ve Yapım Teknolojisi:  Toplam 24.000 m2 kapalı alana sahip Maliye Bakanlığı Ek Hizmet Binası 28 Katlı olup 86 mt. yüksekliğindedir. Giriş lobi katı 11 Mt. yüksekliğindedir.

Perde ve Kolon Kalıp Sistemi olarak H20 Ahşap Kirişlerden oluşan perde ve kolon kalıp sistemi kullanılmıştır. Toplam 1.500 m2 perde ve kolon kalıbı ile inşaat tamamlanmıştır. Yuvarlak kolonlarda çelik yüzeyli kalıplar tercih edilmiştir.H20 Perde kalıplarında 2500*3500mm.lik perde kalıbı modülü tercih edilmiştir. Payanda ve Konsol çözümlerinde özel çözümler uygulanmıştır. Kalıpların kule vinci marifetiyle montaj ve demontajı yapılmıştır.

Döşeme Kalıp Sistemi olarak Cup-Lock Kalıp İskelesi sistemi uygulanmıştır. Lobi giriş katındaki 11 mt. ye varan Kot yüksekliğinden dolayı yüksek yük taşıma kabiliyeti olan ve yanal yüklere karşı çok olumlu tepki veren sistem olarak Cup-Lock kalıp iskelesi sistemi seçilmiştir. Cup-Lock kalıp iskelesi üzerinde ana taşıyıcı ızgara olarak 4 mm çelik Combi’ler kullanılmıştır. Mukavemet değerlerinin çok yüksek olmasından dolayı kalıp İskelesi çözümleri çok ekonomik olmuştur. Yatay bağlantılar her bir mt. bir adet bağlanmıştır. Projede yaklaşık 20.000 m3 kalıp iskelesi kullanılmıştır. Projenin Betonarme inşaatı 200 günde tamamlanmıştır. Normal katlarda döşeme kalıbı olarak Masa Tipi Döşeme Kalıbı tercih edilmiştir. Kalıp yüzeyi olarak plywood tercih edilmiştir. İmalat esnasında iş programı ve iş güvenliği açısından güvenlik ağı oluşturulmuştur.

 

Galeri