TECHNOWORK

Klasik Tünel Kalıp Sistemi (St.37)

Ürün Kataloğu

Hız, Düşük Maliyet, Dizayn Esnekliği, Betonun Eşsiz Avantajı... Mükemmel seçim. Tünel kalıp, müteahhidin tek operasyonla bütün duvarları ve katı 1 günlük zaman dilimi içerisinde dökmesini sağlayan modern inşa metodudur. Zaman, kalite ve fabrikasyon tutarlılığını esneklik ve tasarrufla birleştiren eşsiz bir sistemdir. Tünel kalıp sisteminin uygulaması sonucunda desteklenmiş, hücresel beton yapılar ortaya çıkar. Elde edilen, yüksek kaliteli yüzeyler minimum rötuş yapılarak dekorasyona hazır hale getirilebilirler.

Tünel kalıp sistemi yüke dayanıklı ve farklı uygulamalarda kullanılabilecek yapılar meydana getirir. Özellikle konut blokları, oteller, öğrenci yurtları, gibi katları birbirinin tekrarı olan yapılarda çok etkilidir. Yapılar 40 veya daha yüksek katlı olabilir. Sistem tutarlılığı prefabrike elemanların uygulanmasını olanaklı kılmıştır. Tünel kalıp sistemi ülkemizde olduğu gibi, Amerika ve Avrupa’da sıkça uygulanmaktadır. Yapılan akustik testlerine göre düzenlemelerde belirtilen ses düzeylerinin 5dB üzerine kadar ses yalıtımı elde edilebilmektedir.

İşlem Döngüsü:

Başlangıç: Mühendis bir beton testi yaparak önceki günün dökümünün yeterince sertleştiğinden emin olur. Aynı zamanda ısıtıcılar ve aksesuarlar bu esnada sökülür.

Sabah: Mühendis izin verdikten sonra kalıplar vinçle alınır, temizlenir, yağlanır ve parçalı platform üzerinde hassas yerleştirmesi yapılır.

TÜNEL KALIP KURULUM AŞAMALARI:

Öğle: Her şey pozisyonunu almıştır ve beton dökülmesine hazırdır.

Öğleden sonra: Beton dökme işlemi başlar bu işlem 3-4 saat sürebilir.

Akşamüzeri: Dökme işlemi tamamlandıktan sonra perdeler kapatılır. Gerek görülürse ısıtıcılar yakılır ve kurutma işlemi başlamış olur.